Rozmnażanie krzewów owocowych

Samodzielne robienie sadzonek drzew i krzewów może nieść dużo satysfakcji, ale także być tańszym sposobem na obsadzenie własnego ogrodu. Warto poświęcić trochę pracy, aby cieszyć się ciekawymi odmianami i wielobarwnym ogrodem. Istnieją cztery podstawowe sposoby rozmnażania roślin: sadzonki, kopczykowanie, odkłady, rozłogi.

Sadzonki zdrewniałe

W ten sposób jest szczególnie polecany do rozmnażania porzeczek i borówki wysokiej. Przed pobraniem sadzonek należy przygotować podłoże wzbogacając je dodatkiem kompostu. Na jesień ścina się zdrowe zdrewniałe pędy bez oznak żerowania szkodników, tak aby każdy miał długość około 25 cm i posiadał 5 pąków bocznych. Sadzonki bezpośrednio po ścięciu należy włożyć do gleby aby się ukorzeniły.

Kopczykowanie

Ten sposób jest polecany do rozmnażania agrestu, porzeczek i borówek wysokich. Pierwsze co należy zrobić to silnie przyciąć rośliny na jesień oraz obsypać ich podstawę ziemią. Zabieg obsypywania powtarza się jeszcze kilka razy od początku wiosny, tak aby uzyskać kopiec wysoki na około 30 cm przy podstawie rośliny. Nowe pędy których dolna część jest schowana w ziemi zaczynają stopniowo wytwarzać korzenie. Na jesień odsłania się kopczyk i odcina pędy z korzeniami. W ten sposób przygotowane sadzonki można od razu posadzić.

Odkłady

Jest to bardzo prosta metoda wegetatywnego rozmnażania roślin i sprawdza się u wszystkich roślin jagodowych, których pędy są giętkie i dają się wygiąć w kierunku podłoża. Tą metodę poleca się na koniec zimy. Od rośliny macierzystej odgina się pędy i przysypuje dobrą ziemią ogrodniczą na całej ich długości. Podłoże w tym miejscu zaleca się wzbogacić kompostem, aby zapewnić młodym roślinom dobry start. Odgięte pędy dobrze jest przymocować do ziemi kołkami lub klamrami, żeby się nie podnosiły. Następnie należy miejsce rozmnażania obficie podlać. W trakcie sezonu wegetacyjnego stopniowo zaczynają się pojawiać młode rośliny, wtedy należy je przysypywać ziemią, aby wytworzyły silniejszy system korzeniowy  na dużej części pędu. Miejsce odkładu należy utrzymywać stale wilgotne. Na jesień młode sadzonki powinny być już dobrze ukorzenione i można je delikatnie odcinać i o razu wysadzać w nowe miejsce.

Odrosty korzeniowe

Łatwa metoda na rozmnażanie malin i jeżyn, które znane są z tego, że czasem same tworzą odrosty korzeniowe. Warto wykorzystać tę ich zaletę i gdy tylko po zimie pokarzą się młode pędy od razu wykopuje się taki odrost i odcina się ostrożnie od rośliy matecznej.

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu