Pielęgnacja sukulentów w domu

Uważa się, że sukulenty są roślinami jednymi z łatwiejszych w uprawie. Jest nie do końca trafne stwierdzenie, ponieważ tylko właściwa pielęgnacja sukulentów pozwala nam się w pełni cieszyć ich walorami ozdobnymi. Poznanie ich wymagań pozwoli na stworzenie im optymalnych wymagań siedliskowych, a co za tym idzie przyczyni się do długotrwałego i ciekawego kwitnięcia.

Pielęgnacja sukulentów

Na samym początku należy wspomnieć, że sukulenty to bardzo zróżnicowana grupa roślin i nie ma możliwości opisania sposobu pielęgnacji dla wszystkich gatunków. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zabiegami, które są jednakowe dla wszystkich roślin z tej grupy, dzięki czemu pielęgnacja sukulentów stanie się łatwiejsza.

Wybór gatunku

Już na początku warto sobie uświadomić, że dobór roślin do danego pomieszczenia nie zależy tylko od ich walorów estetycznych. Różne gatunki maja odmienne wymagania, dlatego trzeba zapewnić im najbardziej optymalne warunki. Nie można zakładać, że w każdym miejscu będą wyglądały dekoracyjnie, ponieważ, jeżeli nie zostaną spełnione ich podstawowe wymagania, ich wzrost i rozwój może być ograniczony lub nawet całkowicie niemożliwy. Wybierając roślinę do mieszkania czy domu warto najpierw zapoznać się z jej potrzebami, dotyczy to każdego gatunku, w tym także sukulentów. Trzeba także wziąć pod uwagę rozmiary jakie osiąga dana roślina wraz z wiekiem, tak aby dobrać dla niej odpowiednie stanowisko, które zapewni jej miejsce do wzrostu. Popularne ostatnio kompozycje nasadzeń różnych sukulentów w jednym pojemniku opierają się na takim doborze gatunków, aby wszystkie miały podobne wymagania. Tylko właściwa aranżacja decyduje o zdrowiu i wyglądzie poszczególnych komponentów, zaoszczędza wielu rozczarowań, a także wpływa na odporność na choroby i szkodniki.

Pierwsze dni w nowym miejscu

Gdy już wybrany okaz zostanie zakupiony i przywieziony do domu, nie powinno się go od razu stawiać na słonecznym parapecie. Rośliny, które stają w sklepie często nie mają dostępu do naturalnego światła słonecznego. Liście oraz pędy są bardzo wrażliwe na promieniowanie, a silna dawka słońca może spowodować ich uszkodzenie. Dlatego pielęgnacja sukulentów rozpoczyna się od ustawienia ich niedaleko od okna, ale nie w pełnym słońcu. Stopniowa aklimatyzacja przez około 2 tygodnie zaoszczędzi powstania brzydkich zmian na organach roślinnych. Warto także pamiętać, aby nie podlewać od razu roślin, ale przesadzić je do nowego pojemnika z ziemią przeznaczoną dla kaktusów i sukulentów.

Innym powodem izolacji, nawet na 2 miesiące, nowo zakupionych roślin jest fakt, że często przynoszą choroby i szkodniki. Aby zapobiec ich przeniesieniu na posiadane już sukulenty, dobrze jest nowe okazy trzymać w osobnym pokoju. Często początkowo nie widać oznak chorobowych, ale pojawiają się po jakimś czasie. Należy pamiętać, że każda infekcja może być groźna dla posiadanej kolekcji, gdy nie zostanie usunięta w odpowiednim czasie. Dlatego lepiej nie ryzykować, odczekać 1-2 miesiące kwarantanny, a gdy w tym czasie nie będzie żadnych zastrzeżeń co do zdrowotności rośliny, można ją ustawić między innymi. Prawidłowa pielęgnacja już od samego początku jest kluczem do ogrodniczego sukcesu.

Pielęgnacja sukulentów – światło

Należy pamiętać, że większość sukulentów na naturalnych stanowiskach rośnie w bardzo słonecznych miejscach i to właśnie to promieniowanie odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ich procesów. Dlatego jeżeli w mieszkaniu nie ma ani jednego oświetlonego parapetu, należy się ograniczyć do kaktusów epifitycznych, ponieważ inne gatunki nie będą w stanie wykształcić swoich walorów ozdobnych. W naszym klimacie wiele gatunków nie ma możliwości otrzymania tylu promieniu słonecznych, co w naturalnym stanowisku, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego stanowiska. Trzeba mieć świadomość, że podwójne szyby w oknach w bardzo dużym stopniu ograniczają dostęp promieni słonecznych do roślin. Może to być nie widoczne gołym okiem, jednak rośliny odczuwają to i na to reagują.

Pielęgnacja sukulentów -Temperatura

Temperatura jest kolejnym bardzo istotnym czynnikiem w pielęgnacji sukulentów, ponieważ większość z nich to gatunki wybitnie ciepłolubne. Istnieją gatunki wysokogórskie, gdzie temperatury są stosunkowo niskie, jednak silne nasłonecznienie rekompensuje im te niedogodności. Najlepsze warunki dla wzrostu i rozwoju są zapewnione w słonecznych mieszkaniach, gdzie temperatura waha się w okolicy 20-24°C. Dobrym miejscem do uprawy sukulentów są przewiewne szklarnie, które nie tylko gwarantują silne nasłonecznienie, ale pozwalają utrzymać i optymalne temperatury. Szczególnie dotyczy to gatunków pochodzących z Meksyku i południowej części USA. Sukulenty rosnące naturalnie w Kanadzie znoszą zimowe chłody, ale w lecie potrzebują ciepłych stanowisk. Z kolei rośliny pochodzące z Ameryki Południowej potrzebują miejsc ciepłych, ale dość wilgotnych, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą dla nich tunele foliowe. Oczywiście należy pamiętać, że nie wszystkie sukulenty mają tak specyficzne wymagania, duża część z nich będzie dobrze sobie radziła w takich samych warunkach, w jakich uprawia się inne domowe rośliny doniczkowe.

Pielęgnacja sukulentów – wilgotność powietrza

Pod względem wilgotności powietrza nie ma jednoznacznych wytycznych, ponieważ wszystko zależy od wybranego gatunku i klimatu w jakim naturalnie występują. Większość zasad pielęgnacji sukulentów liściowych mówi, że będą one dobrze sobie radziły nawet w suchych mieszkaniach. Oczywiście istniej szereg gatunków o bardzo specyficznych wymaganiach, jednak one są polecane dla kolekcjonerów.

Choroby i szkodniki

Podobnie jak inne rośliny domowe, również sukulenty mogą być atakowane przez szkodniki. Najwięcej problemów stwarzają wełnowce, które żerują zarówno w podłożu i podgyzają korzenie, jak i na pędach. Innym poważnym zagrożeniem są przędziorki. Warto sobie uświadomić, że także często dochodzi do rozwoju chorób grzybowych. Sukulenty są głównie zbudowane z tkanek miękkich, co ułatwia rozprzestrzenianie się chorób, a ich zwalczanie często jest niemożliwe.

Dorota Blatsios, Uniwerstytet Przyrodniczy we Wrocławiu

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *