Zakładanie rabat

Dobrze zaprojektowana rabata jest ozdobą ogrodu i przyciąga wzrok, ale jednocześnie wymaga nieco pracy. Przede wszystkim już na etapie projektowania jest wiele wątpliwości, które mnożą się w czasie postępujących prac. Przy dobrej organizacji można sprawnie i szybko stworzyć magiczny kącik w ogrodzie.

rabta bylinowa

Planowanie

Jeżeli ktoś myśli, że może pominąć etap planowania to jest w błędzie. Zrobienie nawet przybliżonego planu rabaty i prac do wykonania, pomaga uporządkować pomysły i rozeznać się co trzeba będzie zrobić. Wstępny projekt jest niezbędny, gdy rabata ma być tworzona od początku, ponieważ trzeba mieć wstępne rozeznanie ile roślin będzie potrzebnych i jakie gatunki. Ułatwi to zakupy w centrum ogrodniczym i poszukiwanie wymarzonych roślin. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie byliny od razu mają duże rozmiary, niektóre potrzebują kilku lat, aby się rozrosnąć. Dużą podpowiedzią są etykietki w sklepach, na których przeważnie znajdują się wymagania danego gatunku oraz jego wymiary docelowe. Często popełnianym błędem jest zbyt gęste sadzenie roślin już w pierwszym roku, ponieważ nie pozostawia się w ten sposób miejsca dla rozwoju roślin. W efekcie za 3-4 lata rośliny będzie trzeba przesadzać. Przy sadzeniu dobrze jest stosować zasadę mówiącą, że byliny powinny ledwie się stykać ze sobą, a krzewy znajdować się w większych odległościach od siebie. Również nie powinno się sadzić bylin zbyt blisko krzewów, gdyż wraz z powiększaniem ich rozmiarów zaczną zakrywać rośliny. Przy rozrysowywaniu gatunków na kartce warto posługiwać się ich docelowymi rozmiarami, co pozwoli uniknąć sytuacji, gdy jedna roślina zakrywa drugą.

Przy planowaniu nasadzeń należy posługiwać się zasadą harmonii opierającą się na doborze roślin pod względem koloru, kształtu i faktur. Przede wszystkim byliny mogą być sadzone w podobnej kolorystyce. Innym rozwiązaniem jest wybranie motywu przewodniego np. atrakcyjnego kształtu liści – w tym przypadku rabata będzie atrakcyjna przez dłuższą część okresu wegetacyjnego. Również dobrym rozwiązaniem jest wybranie rośliny przewodniej, która będzie stanowiła główny element kompozycji – może to być atrakcyjny krzew lub pnącze. Warto także powtarzać ten sam gatunek w kilku miejscach, co daje poczucie kompletnej całości – szczególne znaczenie ma to przy bylinach niewielkich rozmiarów.

Przygotowanie stanowiska pod nasadzenia

Istnieją dwa stanowiska w tej kwestii. Pierwsze mówi, że glebę należy dokładnie przygotować i odchwaścić, a w razie potrzeby całkiem wymienić, aby stworzyć roślinom najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Natomiast drugie opiera się na mniejszej ingerencji w środowisko naturalne i taki dobór gatunków, aby nadawały się do na stanowisko już istniejące. Ten sposób mniej ingeruje w przyrodę, a także jest zdecydowanie bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jednak ma swoje ograniczenia, ponieważ często bez odpowiedniego przygotowania gleba nie nadaje się do wzrostu wielu gatunków o specyficznych wymaganiach np. różaneczników, wrzosów czy róż. Trzeba sobie więc zadać pytanie czy charakter rabaty będzie nawiązywał do naturalnego środowiska występującego na nadym terenie, czy lepszym wyborem będą barwne nasadzenia z roślin jakie upatrzyli sobie domownicy. Warto jednak podkreślić, że rodzima gleba może nie nadawać się pod warzywnik, co może być poważnym utrudnieniem.

Jednak jedna sprawa nie ulega zmianom – konieczność odchwaszczania. Zabieg należy wykonywać systematycznie, gdy tylko pojawią się siewki chwastów. Dzięki temu nie dojdzie do konkurencji z roślinami o wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie. Ważne jest usuwanie chwastów wraz z korzeniami, ponieważ niektóre z nich mogą regenerować się z części podziemnych. Tym bardziej nie można dopuścić do rozwoju chwastów i ich kwitnienia. Podczas przygotowania terenu pod nasadzenia można chwasty usuwać ręcznie (gdy jest ich mało) lub zastosować odpowiednie herbicydy, które już przy jednym użyciu usuną wszystkie niepożądane rośliny. Innym nieco bardziej czasochłonnym lecz bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest szczelne przykrycie powierzchni gleby czarną folią na poprzedzający okres wegetacyjny. Okrywa ta uniemożliwi dostęp promieni słonecznych, co spowoduje obumarcie chwastów. Później wystarczy je tylko wykopać.

Po usunięciu wszystkich chwastów należy jeszcze spulchnić ziemię. Na małych powierzchniach można to zrobić szpadlem i grabiami, ale przy w dużych ogrodach na sporych powierzchniach lepiej wynająć gleboryzarkę. Przy okazji tego zabiegu można wymieszać glebę z kompostem lub nawozem, co zapewni dobry start roślinom na już miejscu stałym. Najlepiej sadzić rośliny w trakcie pochmurnego dnia, gdy ziemia jest lekko wilgotna – zapobiegnie to nadmiernemu wysychaniu roślin zaraz po posadzeniu.

Obsadzanie rabat

Należy pamiętać, że drzewa i krzewy potrzebują nieco więcej czasu na aklimatyzację w nowych warunkach. Na pewno ułatwi im to dobrze spulchniona gleba głębiej i szerzej niż będzie włożona bryła korzeniowa, ułatwi to dostęp wody i powietrza do korzeni. Po wyjęciu rośliny z pojemnika powinno się rozluźnić delikatnie bryłę korzeniową rozciągając poszczególne korzenie w dół. Gdy widać, że podłoże w donicy jest przesuszone można korzenie zanurzyć w całości w wodzie na około pół godziny. Nie powinno się sadzić roślin głębiej niż rosną w pojemnikach. Podłoże wsypane do dołka po posadzeniu rośliny powinno być dobrze ubite żeby zapobiec wywróceniu się rośliny oraz mocno podlane. Byliny można sadzić bez specjalnych wcześniejszych zabiegów. Warto dowiedzieć się które rośliny wymagają specjalnej troski w okresie adaptacji, a które radzą sobie całkiem dobrze – ułatwi to wiele rozczarować.

Teoretycznie każdy termin sadzenia jest dobry, jedynie zimą, gdy gleba jest zmarznięta i twarda, powinno się wstrzymać z tym zabiegiem. Dobrą pora jest wiosna, ponieważ do końca lata widać już które rośliny zadomowiły się na rabacie. Raczej powinno się unikać sadzenia letniego, ponieważ w czasie upałów ziemia szybko wysycha i często brakuje wody, która jest niezbędna młodym roślinom do aklimatyzacji. Dobrą pora jest jesień, podłoże wtedy jest wciąż dość ciepłe co sprzyja rozwojowi korzeni, a jednocześnie jest dużo opadów. Ostateczną granicą jest miesiąc przed jesiennymi przymrozkami, ponieważ tyle czasu rośliny potrzebują na zadomowienie się na rabacie.

Adaptacja

Zakłada się, że okres adaptacji na miejscu stałym zajmuje roślinom rok, przy czym drzewa i krzewy potrzebują nieco więcej czasu. Jeżeli przetrwają ten okres, będą bardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki. Należy pamiętać, że w ciągu tego pierwszego roku po posadzeniu rośliny należy intensywnie podlewać, szczególnie w okresie upalnego lata. Lepiej jest podlać rzadziej a obficiej, niż często a mało. Powodem jest fakt, że duże ilości wody wnikną w głąb ziemi i będą stymulowały rozwój wszystkich korzeni, natomiast zroszenie roślin doprowadzi wodę tylko do wierzchnich warstw podłoża, co będzie sprzyjało płytkiemu korzenieniu się roślin. również istotnym zabiegiem jest odchwaszczanie, aby zapobiec nadmiernej konkurencji o wodę i składniki pokarmowe niechcianych roślin. zabieg ten trzeba powtarzać regularnie, aby nie doszło to kwitnienia chwastów i rozsiania nasion. Zachwaszczenie można ograniczyć rozsypując 3-5 cm warstwę kory wokół roślin (ściółkowanie roślin).

Dorota Blatsios, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *