Jesienne kompozyce roślinne w pojemnikach

Ogrodnictwo pojemnikowe ma wielu zwolenników, nawet całe ogrody zakłada się, wykorzystując tylko różnego rodzaju donice i skrzynie. Jesienne kompozycje mogą także cieszyć oko szczególnie, jeśli rośliny mają intensywne kolory i ciekawe kształty. Z powodzeniem takie aranżacje mogą zdobić wejście do domu, taras, balkon, a jeśli wykorzystane zostaną gatunki pokojowe, to nawet mieszkania.

jesienne kompozycje

Jesienne kompozycje z chryzantem

Jakie są najpopularniejsze jesienne rośliny? Jesienne kompozycje nie mogą obejść się bez chryzantem, które dostępne są na rynku w wielu kolorach, rozmiarach i o różnej liczbie i wielkości kwiatów. Każdy znajdzie swoją piękność, która będzie pasowała do aranżacji. Jeszcze do niedawna chryzantemy kojarzyły się z cmentarzami, ale od kilku lat widać wyraźne zainteresowanie wykorzystaniem tych roślin w ogrodach i na balkonach, a wszystko to dzięki ich wytrzymałości na niskie temperatury oraz długiego okresu kwitnienia.


Czytaj także:


Love this combo of kale, pumpkins, grasses & mums:

jesienne kompozycje

Kontrastowe kompozycje

Szczególnie efektownie wyglądają jesienne kompozycje tworzone  na zasadzie kontrastu kształtów i kolorów. Często łączy się intensywny pomarańcz z ciemną purpurą, co jest bardzo żywiołowym połączeniem. Także ciekawie wyglądają różowe kwiaty chryzantem zestawione z srebrzystymi liśćmi ozdobnych kapust czy zwisających trzmielin. Z kolei kontrast kształtów można stworzyć, łącząc ozdobne trawy z roślinami o dużych liściach, np. bergenia lub bluszcz.

jesienne kompozycje

Welcome autumn with a bold statement:

Jesienne kompozycje z dynią

Najbardziej charakterystycznym warzywem jesieni jest dynia, która odpowiednio wkomponowana ciekawie dopełnia aranżację. Ze względu na ogromny wybór dyń, od dużych i kulistych, po małe różnokolorowe, mają one ogromny potencjał florystyczny i ogrodniczy. Nawet proste jesienne kompozycje chryzantem z tym warzywem są niesamowicie efektowne.

jesienne kompozycje

Fall containers More:

jesienne kompozycje

jesienne kompozycje

Pędy roślin

Na pewno efektownie będzie wyglądało wejście do domu ozdobione kompozycją z pędów jarzębiny, gałązek głogu oraz zasuszonych pędów i kolb kukurydzy. Obok dyni, kukurydza jest także niezastąpionym dodatkiem, który sprawi, że jesienne kompozycje będą niesamowite.

Fall arrangement - I use the artificial outdoor Christmas tree stands for my base. This way they are already in place for me to switch out the Autumn decor for Christmas at the end of November. Easy peasy transition!:

Mniej znaczy lepiej

Jeśli nie masz za bardzo pomysłu na jesienne kompozycje, zawsze trzymaj się zasady „mniej znaczy lepiej”. Stwórz bardzo proste i ciekawe zestawienie: dynie, chryzantemy i bluszcz, które jest nie tylko eleganckie, ale na pewno będzie pasowało zarówno przed wejście do domu, jak i do pojemnika na taras.

jesienne kompozycje

5th and state: THE REAL REASON TO CELEBRATE FALL.....:

container gardening pumpkin style...:

jesienne kompozycje

Wielobarwne jesienne kompozycje

Takie kompozycje na pewno są bardzo ozdobne, ale często sprawiają sporo trudności początkującym ogrodnikom, którzy jeszcze nie wiedzą, jakie rośliny dobrze ze sobą wyglądają. Jednak warto czerpać inspiracje i natchnienie obserwując te barwne zestawienia, np. chryzantem, żurawek, ozdobnych papryk i ozdobnych kapust.

jesienne kompozycje

Przed domem

A może proste jesienne kompozycje przed dom? Proszę bardzo! Chryzantemy, dynia, bukszpan i hyzop lekarski – kontrast kolorów i kształtów, który będzie dobrze wyglądał ustawiony na schodach wejściowych.

jesienne kompozycje

Terra Nova Nurseries - Professional Growers - Container Recipes:

jesienne kompozycje

Stunning Container Gardening Ideas:

Trawy

Puszyste pióropusze traw dają efekt lekkości i zwiewności, a także tworzą jesienny charakter pojemnikowej kompozycji. Ze względu na bardzo duży wybór gatunków, można wykorzystać zarówno te o niewielkich rozmiarach, jak i okazy osiągające nieco większe kępy. Trawy będą tworzyły ciekawe jesienne kompozycje zestawione z chryzantemami, kapustami ozdobnymi i bluszczem.

jesienne kompozycje

Tradition from Summer to Fall planter.:

Fabulous Fall Flowers Container Ideas:

Fall Window Box:

Fall Container Gardening Ideas: Vibrant Fall Colors:

Fall Container Gardening Ideas: Stunning Marigold Fall Container:

źródło: http://pl.pinterest.com/

Dorota Blatsios

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *