Rośliny jednoroczne i dwuletnie do zadań specjalnych

Mamy połowę kwietnia i wiosna już jest w pełni. Kto jeszcze nie posprzątał balkonów, tarasów i ogrodów, ten pewnie zabierze się za to lada dzień. Teraz jest też czas dla kwitnących roślin jednorocznych i dwuletnich, których pojawia się już coraz więcej w małych sklepach, centrach ogrodniczych i marketach budowlano-remontowych. Widząc tą eksplozję intensywnych kolorów, aż trudno zdecydować co wybrać. Ja mam stały zestaw roślin jednorocznych, który wiem, że bardzo dobrze sprawdza się w każdych warunkach. Chcesz dowiedzieć się jaki? Czytaj dalej, bo w tym artykule przedstawiam kwitnące rośliny jednoroczne i dwuletnie do zadań specjalnych.

Zdjęcie użytkownika Microgarden.

Kupujemy sadzonki roślin jednorocznych i dwuletnich

Już teraz niemal wszędzie można dostać pojedyncze sadzonki oraz wielopaki gatunków kwietnikowych, bo tak można nazwać rośliny jednoroczne i dwuletnie. Wybierając je należy kierować się jak największą zdrowotnością okazów – nie może być ułamanych liści ani kwiatów, unikaj sadzonek z oznakami pleśni. Staraj się także wybrać jak największe rośliny, ponieważ są one lepiej ukorzenione i łatwiej przyjmą się w Twoim pojemniku. Ogólnie polecam wybrać się do sprawdzonego centrum ogrodniczego i zapłacić trochę więcej za zdrową, dorodną roślinę, niż iść do sklepów typu biedronka i kupić marne, malutkie sadzonki.

>>>Przeczytaj także: Rośliny miododajne – drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne<<<

Kiedy sadzić rośliny?

Ogólna zasada mówi, że na zewnątrz rośliny jednoroczne i dwuletnie powinno się sadzić po 15 maja, gdy nie będzie już ryzyka wystąpienia przymrozków. Za wyjątek uznaje się bratki, które są stosunkowo wytrzymałe na obniżenia temperatury. Z resztą rośli jednak lepiej zaczekać. Z własnego doświadczenia wiem, że nikt nie ma cierpliwości, aby czekać do połowy maja i już teraz pojawiają się ukwiecone skrzynki balkonowe. Nie jest to niewłaściwe, ale trzeba uważać i brać pod uwagę ryzyko przemarznięcia sadzonek.

>>>Przeczytaj także: Pnącza jednoroczne – 5 gatunków do ogrodu i na balkon<<<

rośliny jednroczne i dwuletnie

Rośliny jednoroczne i dwuletnie do zadań specjalnych

1. Bratek ogrodowy (Viola × wittrockiana)

Bratki to chyba najpopularniejsze rośliny zdobiące balkony, tarasy, ale też przestrzenie miejskie. Ich zdecydowaną przewagą nad innymi wiosennymi roślinami jest bardzo wczesne kwitnienie (nawet od połowy marca), wytrzymałość na przymrozki oraz ogromna ilość kolorów kwiatów. Są to rośliny dwuletnie – w pierwszym roku wytwarzają liście oraz pojawiają się pierwsze kwiaty jesienią, a w drugim roku mają szczyt swojej dekoracyjności. Jednak przez większość ogrodników najczęściej traktowane są jako rośliny jednoroczne, które sadzi się wiosną i wykopuje latem lub jesienią. Tworzą zwarte kobierce bogato obsypane 5-płatkowymi kwiatami o średnicy 3-10 cm. Bratki mogą mieć pokrój wyprostowany o wysokości ok 25 cm oraz przewieszający się.

Bratki preferują stanowiska słoneczne, więc bardzo gorący balkon im nie straszny. Z kolei źle będą rosły w półcieniu i cieniu – pędy będą się nadmiernie wydłużały do słońca, a kwiatów będzie mniej. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale dobrze znoszą okresowe niedobory widy (dobra wiadomość dla osób, które nie pamiętają o podlewaniu!). Świetnie nadają się do kompozycji z innymi wiosennymi kwiatami oraz do nasadzeń jednogatunkowych. Poza skrzynkami balkonowymi i wiszącymi donicami, można sadzić bratki na obwódkach rabat, czy w reprezentatywnych kwietnikach.

Kwiaty bratków są jadalne i można dodawać je do wiosennych sałatek, zdobić torty i różne wypieki oraz mrozić w kostkach lodu.

>>>Przeczytaj także: 5 rzadkich roślin jednorocznych i dwuletnich o dużych rozmiarach<<<

nature blossom plant white flower purple petal bloom spring blue colorful garden flora laugh wildflower face petals eye violet funny viola macro photography pansy flowering plant violaceae velvety violet plant land plant violet family

>>>Przeczytaj także: Racuchy z jabłkami bez drożdży<<<

2. Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)

Kolejną bardzo popularną wiosenną rośliną jest szałwia. W naturalnym środowisku jest gatunkiem wieloletnim, ale w naszym klimacie ma charakter rośliny jednorocznej. Można ją uprawiać z nasion wysiewanych w styczniu lub lutym. Zaletą szałwii jest długi okres kwitnienia – od czerwca do września oraz atrakcyjne czerwone, białe, fioletowe i różowawe kwiatostany (grona) osiągające do 10 cm wysokości. W sprzedaży można wyróżnić dwie grupy odmian: Compacta – rośliny zwarte, średnio wysokie i wysokie (30–50 cm) oraz Nana – rośliny karłowe, 20–25 cm wysokości.

Podobnie jak bratki, szałwia zaliczana jest do roślin jednorocznych idealnych na stanowiska słoneczne. Preferuje wilgotne podłoże, ale dobrze radzi sobie z okresowym niedoborem wody. Dobrze czuje się w pojemnikach balkonowych oraz na ogrodowych rabatach i reprezentatywnych nasadzeniach.

>>>Przeczytaj także: Letnie dekoracje do ogrodu i na balkon<<<

rośliny jednoroczne i dwuletnie

3. Begonia stale kwitnąca (Begonia × semperflorens)

Omawiając rośliny jednoroczne i dwuletnie do zadań specjalnych nie można pominąć begonii, która zachwyca mnogością kolorów kwiatów oraz liści, a także długim kwitnieniem od czerwca do września. Kwiaty mogą mieć barwę czerwoną, różową, łososiową lub biała, liście z kolei są u różnych odmian zielone lub bordowe. Rośliny tworzą zwarte kobierce o wysokości do 20 cm. Begonie najczęściej kupuje się w połowie maja w postaci małych sadzonek, jednak można ją też uprawiać z nasion wysiewanych w styczniu lub lutym do pojemników.

Omawiane rośliny jednoroczne najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Na mocno wietrznych balkonach może dochodzić do wyłamywania pędów, liści i kwiatów. Nie poleca się uprawy begonii w miejscach cienistych, ponieważ nadmiernie wyciągnięte  pędy są bardziej podatne na łamanie. Można je sadzić zarówno w pojemnikach balkonowych, jak i na rabatach i kwietnikach dekoracyjnych.

>>>Przeczytaj także: Ogród w odcieniach czerwieni<<<

rośliny jednoroczne i dwuletnie

4. Żeniszek meksykański (Ageratum haustonianum)

Kto widział kiedyś intensywnie fioletową poduchę kwitnących żeniszków, ten zakochał się w nich bez pamięci podobnie jak ja. Żeniszki to rośliny jednoroczne najbardziej wrażliwe z omawianych dzisiaj gatunków. Nie powinno się ich sadzić przez 15 maja, ponieważ łatwo uszkadza je niższa poranna temperatura. Poza tym nie są aż tak wytrzymałe na mocne słońce, dlatego będą dobrze czuły się w półcienistych kompozycjach (dobra wiadomość dla posiadaczy cienistych balkonów). Żeniszki tworzą zwarte poduchy o wysokości i średnicy od około 20 cm (odmiany karłowe) do 60 cm (odmiany wysokie). Nie są zbyt ekspansywne (jak bratki) dlatego można je sadzić trochę gęściej. Jako rośliny jednoroczne można je uprawiać z nasion wysiewanych lutym. Łatwiej jest jednak kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym. Kwiaty mogą być bardziej fioletowe lub bardziej niebieskie w zależności od odmiany, a na roślinie utrzymują się od czerwca do późnej jesieni.

Poza półcienistym stanowiskiem, te rośliny jednoroczne wymagają żyznego, wilgotnego podłoża oraz osłoniętego od wiatru miejsca. W kompozycjach balkonowych świetnie sprawdzą się w kontrastowych zestawieniach np z pomarańczowymi aksamitkami, czy czerwonymi pelargoniami. Można je także łączyć z ziołami.

rośliny jednoroczne i dwuletnie

>>>Przeczytaj także: Znajdź swój kolor balkonu – barwy gorące <<<

5. Aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula)

To najpopularniejsza z aksamitek i najłatwiejsza do dostania w sklepach ogrodniczych. Ma zwarty i gęsty pokrój, a w zależności od odmiany może osiągać od 20 cm do 60 cm wysokości. Najbardziej dekoracyjnym elementem są kwiaty, które spotyka się w odcieniach pomarańczu i żółci; mogą być one pełne (wyglądają jak pompony) lub pojedyncze. Na balkony najczęściej wybiera się odmiany karłowe dorastające do 20 cm wysokości i takiej samej szerokości.

Może zauważyliście, że aksamitki rosą wszędzie w przestrzeni miejskiej? Jeśli nie to zwróćcie na to uwagę. Dzieje się tak dlatego, że są bardzo odporne na suszę, silne słońce, a przy tym bardzo długo kwitną (nawet od kwietnia do późnej jesieni). Nie mają zbyt dużych wymagań jeśli chodzi o podłoże.

Aksamitki można sadzić w pojemnikach na balkonie, na rabatach jako obwódki oraz łączyć je z innymi roślinami jednorocznymi w ciekawe wielobarwne kompozycje. Warto pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, ponieważ wyglądają one nieestetycznie, gdy zasychają. Aksamitki są często wykorzystywane w uprawie współrzędnej, ponieważ odstraszają szkodniki (nicienie i szkodniki) np. w prawach pomidorów.

rośliny jednoroczne i dwuletnie

>>> Przeczytaj także: Uprawa współrzędna na balkonie – zestawienia roślin <<<

6. Petunia ogrodowa (Petunia hybrida)

Czy jest inna roślina, która ma tyle barw kwiatów oraz ich wielkości, co petunia? Pomijam podstawowe kolory, takie jak różowy, biały czy fioletowy, ale mówimy tu nawet o odcieniach czerni! Poszczególne odmiany mają kwiaty od bardzo małych (2 cm) do bardzo dużych 6 cm, a pokroje od wyprostowanych do przewieszających się. W zależności od potrzeby można skusić się na silnie kwitnące formy kaskadowe z grupy ‚Million Bells” lub formy krzaczaste o dużych kwiatach. Bedą dobrze prezentowały się w jednogatunkowych nasadzeniach różnych odmian oraz w kompozycjach z innymi roślinami jednorocznymi.

Petunie można uprawiać z nasion wysiewanych w lutym lub kupować gotowe sadzonki. Te rośliny jednoroczne preferują stanowiska słoneczne, ale dość osłonięte, ponieważ silny wiatr oraz deszcz niszczą kwiaty. Zaleca się także utrzymywanie stałej wilgotności podłoża, ponieważ przy niedostatku wody rośliny więdną, odzyskują jednak swój kształt po podlaniu.

>>>Przeczytaj także: Fioletowy ogród – gatunki roślin, kompozycja<<<

rośliny jednoroczne i dwuletnie

7. Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum)

Chyba najczęściej na balkonach widuję właśnie pelargonie – są dosłownie wszędzie! Swoją popularność zawdzięczają długiemu kwitnieniu, wytrzymałości na brak wody oraz dużej ilości kolorów kwiatów: czerwone, różowe, białe, fioletowe, dwubarwne, a także pojedyncze i pełne. Kwitnie dość długo, bo od czerwca do września. Nie nadaje się do uprawy w mieszkaniach, ponieważ jest jej za gorąco na parapecie, ale świetnie sprawdzi się na gorących i słonecznych balkonach. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój – z rozety liściowej wyrastają długie łodyżki zakończone dużym kwiatostanem (do 5 cm średnicy). Roślina osiąga wysokość do 25 cm i dobrze czuje się w kompozycjach z innymi gatunkami jednorocznymi.

Pelargonie najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach. Preferują gleby żyzne, gliniaste i stale wilgotne, choć zraszanie może sprzyjać gniciu. Rozmnażanie ulubionej odmiany jest bardzo łatwe, ponieważ sadzonki pędowe pobrane pod koniec lata szybko ukorzeniają się w wodzie. Pelargonie nadają się także do zimowania, ponieważ, jako jedyne w tym zestawieniu, są roślinami wieloletnimi. O zimowaniu pelargonii możesz przeczytać w artykule Zimowanie roślin balkonowych.

rośliny jednoroczne i dwuletnie

Dorota Blatsios


Jaką roślinę dodałbyś/dodałabyś do tego zestawienia? Napisz mi w komentarzu!

Nie zapomnij także dopisać się do newslettera, ponieważ dla subskrybentów mam niespodzianki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *